Listopada 21 2024 11:09:09
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Ciekawostki związane z historią, laureatami i patronem Wyróżnienia DZIERŻYKRAJ

Podsumowanie obchodów rocznicowych z 2011 r. na stronie HISTORIA GMINY KRZEMIENIEWO ze wzmianką o inicjatywie i pierwszych wyróżnieniach „Dzierżykrajem”. Tam też (jako przypis biograficzny 4/) notka o późniejszej laureatce tego wyróżnienia.

Podsumowanie obchodów rocznicowych z 2011 r. w ŻYCIU GMINY KRZEMIENIEWO bez wzmianki o inicjatywie i pierwszych wyróżnieniach „Dzierżykrajem”.

Relacje z eliminacji gminnych i finału powiatowego KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI FRANCISZKA DZIERŻYKRAJ-MORAWSKIEGO. Był to jednorazowy konkurs okolicznościowy, którego kontynuowaniem nie były (i nie są) zainteresowane władze szkolne. [Link nieaktywny od chwili powstania Publicznej Szkoły Podstawowej w miejsce Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Drobninie].

Relacja z koncertu noworocznego starosty leszczyńskiego w roku 2017 na oficjalnej stronie Powiatu Leszczyńskiego. Podczas tego koncertu uhonorowano Laureatów drugiej edycji „Dzierżykraja”. Tam też galeria zdjęć.

Wirtualne echa drugiej edycji „Dzierżykraja”. Gratulacje dla Laureata „Dzierżykraja” na forum Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” – wątek „Wyróżnienia i nagrody dla naszych!” (wpisy z 16-18 stycznia 2017 r.).

Laureat drugiej edycji „Dzierżykraja” opowiada o odbudowie zamku w Rydzynie. Trwający 37’34” film na YouTube z wygłoszonej przez Zdzisława Molińskiego prelekcji ilustrowanej zdjęciami z czasów ostatniej odbudowy zamku.

Notka informacyjna Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich PAN o nowym wydaniu BAJEK Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego. Z wszystkimi bajkami zawartymi w tym wydaniu można już zapoznać się w najobszerniejszym internetowym zbiorze utworów tego poety na gościnnej stronie „Historia Gminy Krzemieniewo” .

Relacja z koncertu noworocznego starosty leszczyńskiego w roku 2018 na oficjalnej stronie Powiatu Leszczyńskiego. Podczas tego koncertu uhonorowano Laureatów trzeciej edycji „Dzierżykraja”. Tam również galeria zdjęć.

Koncert noworoczny starosty leszczyńskiego w roku 2018 na YouTube. Cały film trwa 24’20”, migawki z wręczania dyplomów i statuetek „Dzierżykraja” od 8’55” do 15’40’ i od 20’30” do 21.30”.

Echo-1 trzeciej edycji „Dzierżykraja” z dalekiego Krakowa. Gratulacje dla Laureatki „Dzierżykraja” od zespołu współpracowników z Centrum Badawczego "Bibliografii Polskiej" Estreicherów UJ (w kronice pod datą 16 stycznia 2018 r. – tam też pod datą 22-25 maja 2018 r. wpis z linkiem do zdjęcia Laureatki z dnia 23 maja 2018 r. oraz wpis pod datą 23 listopada 2018 r.)

Echo-2 trzeciej edycji „Dzierżykraja” z dalekiego Krakowa. Informacja na oficjalnej stronie Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (w aktualnościach z datą 13 stycznia 2018 r.).

Echa trzeciej edycji „Dzierżykraja” z… Krzemieniewa. Mała sesja zdjęciowa podczas próby Chóru KRZEMIEŃ z dnia 16 stycznia 2018 r. Na zdjęciach Laureatka „dzierżąca” DZIERŻYKRAJA, BAJKI Morawskiego i DYPLOM.

Laureat drugiej edycji „Dzierżykraja” opowiada o Antonim Pawle Sułkowskim. Trwający 30’14” film na YouTube z prelekcji Zdzisława Molińskiego wygłoszonej w dniu 02.02.2018 r. podczas konferencji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. O Sułkowskim referował też dwa lata wcześniej (przed otrzymaniem „Dzierżykraja”) na seminarium w Kołobrzegu (trwający 1:58’39” film na YouTube – wystąpienie Zdzisława Molińskiego od 13’40” do 39’30”).

Franciszek Dzierżykraj-Morawski – żołnierz który się kulom nie kłaniał. Trwający 34’05” film na YouTube z prelekcji Marka Augustyniaka wygłoszonej w dniu 02.02.2018 r. podczas konferencji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.

„Opisanie zawodu woyskowego jenerała Franciszka Morawskiego” – jeden z artykułów wchodzących w skład wydanej w roku 2018 monografii „Polacy i Włosi pod Kołobrzegiem w 1807 roku” (tam też artykuł Zdzisława Molińskiego o generale Antonim Pawle Sułkowskim).

Relacja z koncertu noworocznego starosty leszczyńskiego w roku 2019 na oficjalnej stronie Powiatu Leszczyńskiego. Podczas tego koncertu uhonorowany został Laureat czwartej edycji „Dzierżykraja”. Tam również galeria zdjęć, z których 2 wykorzystano w leszczyńskim tygodniku ABC.

Relacja YouTube z posadzenia w Kołobrzegu cisów „papieskich” i nadania im imion Sułkowskiego, Morawskiego i ks, Przybylskiego.
Cały film trwa 20’20”, fragment nadania cisom imion od 16’00” do 17’00”.

Koncert noworoczny starosty leszczyńskiego w roku 2020 na YouTube.
Cały film trwa 45’36”, migawki z wręczania dyplomów i statuetek „Dzierżykraja” od 15’55” do 22’50’.

Echa piątej edycji „Dzierżykraja” z Kołobrzegu:
- echo 1

Echa piątej edycji "Dzierżykraja" ze Szczecina:
- podziękowanie
Książki o Mierzejewie:
- „Mierzejewo, Mierzejewo...”
- „Mierzejewo od A do Z”

Tego jeszcze nie było – malarskie próbki laureata nr 9

Ranny Morawski w 1807 roku pod Kołobrzegiem
[mal. Robert Maziarz w 2020 r.]

Na powyższym obrazie ranny Franciszek Morawski (u dołu drugi od prawej, blady) opatrywany przez lekarza. Na koniu szarżujący żołnierz pruski zatrzymany bagnetem przez żołnierza polskiego. Obraz malowany podczas covidowej kwarantanny Autora.

Poniżej obraz namalowany rok później.

Pierwsze obchody Rocznicy Konstytucji 3-go Maja na kołobrzeskiej plaży w 1807 r.
[mal. Robert Maziarz w 2021 r.].

Obraz przedstawia obchody święta Konstytucji 3 Maja zainicjowane przez Antoniego Sułkowskiego na plaży kołobrzeskiej w dniu 3 maja 1807 roku. Grupę trzech mężczyzn na pierwszym planie tworzą: Antoni Paweł Sułkowski (zwrócony plecami do widza), ksiądz Ignacy Przybylski (unoszący krucyfiks, bokiem) i Franciszek Dzierżykraj-Morawski (przodem do widza, choć z twarzą przesłoniętą ręką Sułkowskiego, dzierżący polski sztandar). W rzędzie stoją żołnierze 1. Regimentu Piechoty Legii Poznańskiej.

Dużą zaletą obu obrazów są mundury malowane w konsultacji z wybitnym znawcą umundurowania z epoki.

Powrót do MENU


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,922,979 Unikalnych wizyt