Listopada 21 2024 07:45:56
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


DWA NOWE ZDJĘCIA

W panelu NASZA HISTORIA (dalej: NADESŁANE) prezentujemy dzisiaj dwa nowe zdjęcia przesłane przez panią Teresę Florczak. Według opisu pani Zofii Weber (Lester), przedstawiają one młodych uczestników życia kulturalnego w dawnym Krzemieniewie.
Zapraszamy do lektury.

27.02.2018 BUNT CHŁOPÓW Z OPOROWA I OPORÓWKA

W przeszłości Oporowa doszukać się można wielu bardzo ciekawych wydarzeń. O niektórych już informowaliśmy, a dziś przedstawiamy kolejne. Jest to informacja odnosząca się do czasów, kiedy to na terenie dzisiejszej gminy Krzemieniewo (na podstawie ustawy z 1823 roku) przeprowadzana była reforma uwłaszczeniowa. Jak się okazało, nie wszystko przebiegało w tym przypadku tak sprawnie i szybko, jak zakładał ustawodawca (władze pruskie) i właściciele wielkich majątków ziemskich. W rzeczonym wyżej Oporowie (własność referendarza Józefa Morawskiego) chłopi wręcz się zbuntowali i nie chcieli przyjąć nadanych im gospodarstw. Podobnie postąpili chłopi z Oporówka. Dlaczego tak się stało i do czego to doprowadziło, przeczytać można w artykule "BUNT CHŁOPÓW Z OPOROWA I OPORÓWKA", zamieszczonym w panelu NASZA HISTORIA => NADESŁANE PRZEZ UŻYTKOWNIKÓW.
Zapraszamy do lektury.

13.02.2018 Honorowe Wyróżnienie DZIERŻYKRAJ

Podczas noworocznego koncertu starosty leszczyńskiego, który odbył się 13 stycznia 2018 r. w sali balowej zamku w Rydzynie, uhonorowano cztery osoby wyróżnieniami za działalność na rzecz mieszkańców powiatu leszczyńskiego, popularyzowanie jego historii oraz jego promocję. Dwie z nich otrzymały Wyróżnienie Honorowe DZIERŻYKRAJ, a mianowicie pani Hanna Markowska z Leszna (inicjatorka i przez 20 lat dyrygentka Chóru Mieszanego Krzemień) oraz pani Marta Kowalewska z Krakowa (autorka licznych publikacji o życiu i twórczości lubońskiego generała-poety Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego). Wyróżnienie to ma już swoją 7-letnią historię. Z założenia gminne, z powodu braku zainteresowania władz Gminy Krzemieniewo, stało się… wyróżnieniem powiatowym. Dziś nasze łamy zostały udostępnione oficjalnej stronie Kapituły, gdzie można zapoznać się z ideą, kalendarium, listą dotychczasowych laureatów oraz ciekawostkami związanymi z historią, laureatami i patronem tego Wyróżnienia.
Zapraszamy do lektury.

17.12.2017 SZKOŁA W PAWŁOWICACH W 1926 ROKU

W roku 1926 swoje podpisy w KSIĘDZE PAMIĄTKOWEJ, która była wyrazem hołdu dla narodu amerykańskiego z okazji 150 rocznicy uchwalenia DEKLARACJI NIEPODLEGŁOŚCI, złożyli również uczniowie z Pawłowic. Dołączyli również fotografię swojej szkoły oraz pawłowickiego pałacu. Dzięki temu wiemy dzisiaj, jak ta szkoła była zorganizowana i kto do niej chodził. Można to sprawdzić w panelu NASZA HISTORIA => Miejscowości => Pawłowice => SZKOŁA PAWŁOWICE - 1926.).

15.12.2017 Biogram urodzonego w Mierzejewie malarza "szkoły monachijskiej"

W nawiązaniu do niedawnej uroczystości odsłonięcia na budynku rządcówki (zwanej pałacem) w Mierzejewie, tablicy upamiętniającej urodzonego tu Franciszka Ksawerego Bujakiewicza (1856-1917), dziś w zakładce BIOGRAMY panelu NASZA HISTORIA zamieszczony został biogram tego malarza, który po wyjeździe z Mierzejewa kształcił się, żył, tworzył i zmarł w Monachium. Siłą rzeczy jego obrazy charakteryzowały się tematyką, kolorystyką i stylem, wracającej do łask znawców i historyków sztuki tzw. szkoły monachijskiej.
Zapraszamy do lektury.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,922,217 Unikalnych wizyt