Czerwca 17 2024 14:08:32
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


14.12.2017 SZKOŁA W LUBONI

Rok 1926 w Luboni. Mała, wiejska szkółka. Jedna nauczycielka i gromada dzieci. Zachowało się zdjęcie z tamtych czasów i spis uczniów, którzy właśnie wtedy do tej szkoły uczęszczali. Jest to pewnego rodzaju unikat, ponieważ na temat przedwojennych losów szkoły w Luboni nie ma zbyt wielu informacji. (NASZA HISTORIA => Miejscowości => Lubonia => SZKOŁA LUBONIA - 1926.).

12.12.2017 PATRONATY ROKU 2017 W DZIEŁACH TWÓRCÓW Z TERENU NASZEJ GMINY

Tradycyjnie włączając się w obchody rocznic, którym Parlament RP nadaje najwyższą rangę, w tym roku czynimy to podwójnie, jako że z ośmiu postaci historycznych i dwóch historycznych wydarzeń ustanowionych Patronami Roku 2017, w dwóch przypadkach patronaty są zgodne z tematyką utworów Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego. To rzeka Wisła i Tadeusz Kościuszko. „Wisła” to tytuł głośnej jego bajki politycznej, natomiast drugi, to zapomniana jego elegia „Kościuszko przy zgonie”. Przypomnienie tego utworu, opublikowanego drukiem tylko raz i to prawie 200 lat temu, jest równocześnie przypomnieniem kolejnej rocznicy śmierci lubońskiego generała-poety. Przy okazji Roku Tadeusza Kościuszki należy też wspomnieć o rzeźbach tego bohatera dłuta Andrzeja Majchrzaka z Karchowa. W odróżnieniu od utworów literackich Morawskiego, pomnikowe rzeźby Majchrzaka nie dotrwały do jubileuszu 200. rocznicy śmierci Naczelnika Insurekcji 1794 r. (być może za wyjątkiem pewnego popiersia Tadeusza Kościuszki, o czym jednak media milczą).
Zapraszamy do lektury.

5.12.2017 NAUCZYCIEL MARCIN BAJZERT

W panelu NASZA HISTORIA (dalej Miejscowości => Oporówko) zamieszczone zostało WSPOMNIENIE PO MARCINIE BAJZERCIE, nauczycielu ze szkoły w Oporówku, zmarłym w roku 1881. Autorem tego przejmującego wspomnienia zamieszczonego pierwotnie w gazecie ORĘDOWNIK był M. Łabusiński, gospodarz z Oporówka.
Zapraszamy do lektury.

22.11.2017 INFORMACJE Z INDAGANDY

W panelu NASZA HISTORIA (dalej Miejscowości => Oporowo => OPOROWO W INDAGANDZIE Z 1794 ROKU) pojawił się dzisiaj wpis dotyczący informacji na temat tego, jak zorganizowana była i jak funkcjonowała ta miejscowość w roku 1794.
Zapraszamy do lektury.

DAWNE GNIAZDA MORAWSKICHWARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,395,825 Unikalnych wizyt