Czerwca 07 2023 09:04:12
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


10.09.2015 LUBONIA W ŚWIETLE "INDAGANDY" Z 1794 ROKU

Dziś proponujemy kolejną porcję informacji "PRUSKIEJ INDAGANDY". Tym razem chodzi o Lubonię i jej opis z 1794 roku. Tekst został zamieszczony w panelu NASZA HISTORIA => Miejscowości => Lubonia => LUBONIA W ŚWIETLE "INDAGANDY" Z 1794 ROKU.)
Zapraszamy do lektury.

2.08.2015 ODDANIE SIĘ W PODDAŃSTWO

Żyjemy w XXI wieku i pewne rzeczy są dla nas oczywiste. Do wielu rzeczy zdążyliśmy się przyzwyczaić. Niewiele jest zdarzeń, które potrafią nas zaskoczyć, a jeszcze mniej takich, które będą szokować. Środki masowego przekazu robią swoje. Czas pędzi, ludzie pędzą i rzadko kto się obecnie zastanawia nad tym, jak wiele nasi przodkowie musieli poświęcić, żebyśmy dzisiaj mieli to, co mamy i byli tym, kim jesteśmy. Okazuje się, że były w przeszłości i takie sytuacje, kiedy ludzie rezygnowali bez nacisków i przymusu z wolności osobistej, oddając się tym samym w poddaństwo. Prezentujemy dzisiaj dwa takie przypadki z przełomu XVIII i XIX wieku, mające związek z Belęcinem, który był w tym czasie własnością Wojciecha Morawskiego. I pojawia się od razu pytanie, ile w tym było miłości, a ile czystego wyrachowania. (NASZA HISTORIA => Źródła historyczne => Z MIŁOŚCI, CZY Z WYRACHOWANIA?.)
Zapraszamy do lektury.

2.08.2015 STANY, ZAWODY I FUNKCJE

Od pewnego czasu na stronie pojawiają się informacje odnoszące się do konkretnych miejscowości dzisiejszej gminy Krzemieniewo, a bazujących na tym, co znaleźć można w „Indagandzie Pruskiej“. Dzisiejszy wpis dotyczy również zawartości tego źródła historycznego i zawiera nazwy stanów, zawodów i funkcji, z którymi zetknął się urzędnik wypełniający ten dokument. Określeń tych można szukać w panelu NASZA HISTORIA => Źródła historyczne => Nazwy stanów, zawodów i funkcji użytych w „Indagandzie”.
Zapraszamy do lektury.

15.03.2015 KARCHOWO W "PRUSKIEJ INDAGANDZIE"

Kolejna odsłona "Pruskiej Indagandy" dotyczy tym razem Karchowa. Każdy, kto chce wiedzieć, do kogo należała ta miejscowość w roku 1793, kto tam wtedy mieszkał (nazwiska), czym się zajmował, jakie musiał płacić podatki, i ile odrabiał pańszczyzny, może zerknąć na zestawienie opracowane na podstawie tego dokumentu, zamieszczone w panelu NASZA HISTORIA => MIEJSCOWOŚCI => Karchowo => i dalej: KARCHOWO W ROKU 1793 WEDŁUG "PRUSKIEJ INDAGANDY".
Zapraszamy do lektury.

8.03.2015 WPIS NA TEMAT DROBNINA

Majątek ziemski w Drobninie miał w przeszłości wielu różnych właścicieli. Lepszych i gorszych, znanych w całej Rzeczypospolitej, i takich, którzy szybko przeminęli nie pozostawiając po sobie żadnych informacji. W roku 1851, kolejnym z nich został Walery Rychłowski, kupując ten majątek od dotychczasowego dziedzica, Józefa Miłkowskiego. W panelu NASZA HISTORIA => MIEJSCOWOŚCI => Drobnin =>, zamieszczona została umowa kupna-sprzedaży tegoż majątku z 21 czerwca 1851 roku.
Zapraszamy do lektury.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 5,468,146 Unikalnych wizyt