Luty 02 2023 13:29:05
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


25.08.2013 CZYŻBY RENESANS LUBOŃSKIEGO "KLASYKA MIMO WOLI"?

Mamy już lata dziesiąte XXI wieku, a utwory Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego nie tracą na aktualności. Z dobrze poinformowanych źródeł jest nam wiadomo, że trwają prace nad nowym wydaniem jego bajek (niestety, bez udziału wielkopolskich środowisk filologicznych). Utwory lubońskiego generała-poety ostatnimi laty wziął też poważnie na swój warsztat Andrzej Marek Hendzel z Koszalina, który nowatorsko je interpretuje w kilku artykułach zamieszczanych na swej stronie internetowej. Dziś artykuły tego Autora zostały dołączone (za Jego zgodą) do wcześniej zamieszczonych na naszej stronie stosownych utworów lubońskiego generała-poety jako przypisy AMH. Tym to sposobem na przykład bajka „Konik polny i mrówka” obrosła największą ilością przypisów. Zachęcamy do lektury, boć to przecież… jeszcze wakacje.

16.06.2013 NIEKOMERCYJNE WYDAWNICTWA ZWARTE ZWIĄZANE Z HSTORIĄ GMINY KRZEMIENIEWO

Uważny Czytelnik naszej strony zwrócił zapewne uwagę na powoływane w niektórych artykułach materiały źródłowe nigdy niewprowadzone do powszechnego obiegu księgarskiego. Do nich też należą niedostępne w systemie powszechnej dystrybucji pozycje wydane po roku 1989 (w III RP) przez Urząd Gminy, Gminne Centrum Kultury i własnym nakładem Autorów, przy czym te ostatnie są praktycznie niedostępne w bibliotekach publicznych (o cyfrowych nie wspominając). Dotychczas przybliżyliśmy Czytelnikom tylko dwie takie pozycje, a mianowicie PAWŁOWICE I GMINA KRZEMIENIEWO W POWSTANIU WIELKOPOLSKIM 1918-1919 oraz O FRANCISZKU DZIERŻYKRAJ-MORAWSKIM - VARIA. Dziś w dziale OPRACOWANIA zamieszczamy (i w dziale CIEKAWOSTKI sygnalizujemy) znane nam inne lokalne NISKONAKŁADOWE PUBLIKACJE NIEKOMERCYJNE o takim charakterze. Z naszego rozeznania wynika, że większość nakładów została już przez Wydawców praktycznie rozdysponowana. Osobom zainteresowanym treścią tych wydawnictw pozostaje więc tylko tropienie poszczególnych pozycji i nadzieja na dobrą wolę ich posiadaczy. Być może kiedyś uda się zamieścić w naszym dziale DOWNLOAD pełne wersje elektroniczne, ale to będzie wymagało zgody poszczególnych Wydawców, o co do Nich apelujemy.

02.04.2013 WIERSZ FRANCISZKA MORAWSKIEGO PRZYPISYWANY MICKIEWICZOWI

230 lat temu urodził się w Pudliszkach Franciszek Dzierżykraj-Morawski, późniejszy generał-poeta zmarły w Luboni. Szanując prawo organizowania oficjalnych obchodów rocznic urodzin przez jednostki związane z miejscem urodzenia, czcimy ten jubileusz tylko przypomnieniem krótkiego utworu lubońskiego generała-poety, opublikowanego w roku 1820 pod niepowtarzanym później tytułem „Śnieżek”. Wybór tego utworu nie jest przypadkowy, gdyż po latach był on przypisywany różnym autorom, w tym nawet Mickiewiczowi, o czym więcej w odsyłaczu pod tekstem tego prawdopodobnie improwizowanego czterowiersza.

24.03.2013 POWSTAŃCY STYCZNIOWI Z TERENU OBECNEJ GMINY KRZEMIENIEWO

150 lat temu na karty historii powstania styczniowego wpisał się Zdzisław Szczawiński z Brylewa, który po bitwie pod Olszowym Młynem 22 marca 1863 r. uratował swego ciężko rannego dowódcę, co zostało odnotowane w wielu materiałach źródłowych dotyczących tej bitwy. Ale nie był on jedyną postacią z terenu naszej gminy, związaną z powstaniem 1863 r., o czym więcej w zamieszczonej dziś okolicznościowej informacji ku uczczeniu pamięci ich wszystkich z okazji ROKU POWSTANIA STYCZNIOWEGO. Są w niej odsyłacze do BIOGRAMÓW "naszych powstańców" oraz trzech dowódców partii powstańczych w których walczyli.
Uchrońmy ich od niepamięci.

ZMARŁ BYŁY KIEROWNIK SZKOŁY W LUBONIWARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.01 5,245,503 Unikalnych wizyt