Września 25 2023 11:02:42
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


ZMARŁ BYŁY KIEROWNIK SZKOŁY W LUBONI



27.02.2013 UZUPEŁNIENIA I NOWOŚCI NA STRONIE

Tych, którzy odwiedzają tę stronę informujemy, że w dniu dzisiejszym uzupełnione zostały artykuły odnoszące się do: STANISŁAWA Z BNINA ŚMIGIELSKIEGO - fundatora i budowniczego kościoła w Oporowie oraz KSIĘDZA JÓZEFA CHEŁKOWSKIEGO - plebana w Oporowie i biskupa poznańskiego. Z nowości proponujemy OFICJALNĄ LISTĘ ZMARŁYCH NA CHOLERĘ W PARAFII OPOROWO W ROKU 1849, NOTKĘ BIOGRAFICZNĄ NA TEMAT KSIĘDZA JÓZEFA FRANKE oraz HISTORIĘ CHŁOPÓW LUBOŃSKICH, OPOROWSKICH I OPORÓWCZYŃSKICH DO GŁOŚNEGO BUNTU PRZYWIEDZIONYCH autorstwa Józefa Morawskiego.

25.02.2013 BIOGRAM OJCA OPRACOWANY PRZEZ SYNA

Dziś w panelu NASZA HISTORIA (dalej: BIOGRAMY) zamieszczony został biogram Mariana Jasiaka (1912-1994), mieszkającego i czynnego zawodowo oraz społecznie w Krzemieniewie na przełomie lat 50/60 XX w., nauczyciela nauczania początkowego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że biogram został opracowany przez syna z okazji 100. rocznicy urodzin ojca. Jest to rzadko spotykany, a ze wszech miar godny naśladowania, sposób uczczenia takiego jubileuszu. Znamienne jest przy tym to, że autor biogramu nie powołuje żadnych zewnętrznych materiałów źródłowych, bazując na dokumentach i zapiskach domowych oraz informacjach przekazanych przez ojca. Miał przy tym to szczęście, że mimo kilku w życiu przeprowadzek, ojciec o papiery raczej dbał, a i niepisanymi informacjami o sobie chętnie dzielił się z bliskimi. Takich rodziców miał nie tylko on, dlatego apelujemy o podobne uchronienie ich rysów biograficznych od niepamięci.

17.02.2013 O POWSTAŃCU STYCZNIOWYM URODZONYM 180 LAT TEMU W GARZYNIE

17 lutego 1833 r. urodził się w Garzynie Ildefons Chełkowski (1833-1904), późniejszy ziemianin i działacz powstańczy 1863 r. Był synem ówczesnego posesora Garzyna, który wkrótce nabył majętność Kuklinów koło Krotoszyna i tam w 1836 r. z całą rodziną zamieszkał. Krótkotrwały związek Ildefonsa z Garzynem, upoważnia do zaliczenia go w poczet powstańców 1863 roku związanych z terenem gminy Krzemieniewo, ale też nakłada na władze i społeczność gminy obowiązek przypomnienia jego osoby, przynajmniej przy okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego, co niniejszym czynimy. Nie jest to jedyna postać z terenu naszej gminy, związana z tym powstaniem. Pozostałe przypomnimy za kilka dni, dając Czytelnikom szanse samodzielnych poszukiwań takich osób. O dwóch są dość obszerne wzmianki na naszej stronie, z zaznaczeniem ich związków z powstaniem 1863 r. - identyfikacja reszty wymagać może trochę trudu i biegłości w kwerendach internetowych. Życzymy powodzenia w poszukiwaniach.

25.01.2013 ZGŁOSZENIE URODZENIA DZIECKA W ROKU 1809

Proszę sobie wyobrazić, że mamy rok 1809. W Europie „karty rozdaje” Napoleon Bonaparte. To z nim wiąże swoje losy wielu naszych rodaków, mając nadzieję na odzyskanie utraconej wolności i zabranych przez zaborców ziem. Tereny dzisiejszej gminy Krzemieniewo wchodzą od roku 1807 w skład Księstwa Warszawskiego, administracyjnie należąc do powiatu krobskiego i częściowo wschowskiego w departamencie poznańskim. Z rzadka docierają tu informacje o tym, co dzieje się w polityce. Praca, praca i jeszcze raz praca. Tak najczęściej wyglądał każdy dzień tych, którym przyszło wtedy tutaj żyć. Nawet do kościoła na niedzielne nabożeństwo najczęściej było daleko. Każdy kolejny dzień był podobny do poprzedniego. Rodziły się kolejne dzieci, starsi rozstawali się z tym światem. Każdy taki fakt musiał być zgłoszony w urzędzie stanu cywilnego. Dzięki temu dzisiaj, na bazie tego co ocalało, możemy doszukiwać się informacji na temat swoich przodków i rozbudowywać kolejne gałęzie rodowych drzew genealogicznych.
Żeby choć trochę naświetlić, jakich informacji możemy się spodziewać w aktach wytworzonych przez te dawne urzędy, w panelu NASZA HISTORIA (dalej: Dla genealogów) zamieszczona została informacja na temat aktów urodzenia, zapisanych w księdze urodzeń ze Świerczyny przez ówczesnego proboszcza - URZĄD STANU CYWILNEGO - ZGŁOSZENIE URODZENIA DZIECKA W ROKU 1809.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 5,717,069 Unikalnych wizyt