Września 24 2023 16:28:41
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


25.02.2015 MIERZEJEWO W "PRUSKIEJ INDAGANDZIE"

Proponujemy dziś garść informacji na temat kolejnej miejscowości dzisiejszej gminy Krzemieniewo, mianowicie Mierzejewa. Zapraszamy do panelu NASZA HISTORIA => MIEJSCOWOŚCI => KRZEMIENIEWO => MIERZEJEWO W ROKU 1794 WEDŁUG "PRUSKIEJ INDAGANDY" .
Zapraszamy do lektury.

19.02.2015 KOLEJNA PORCJA INFORMACJI Z "INDAGANDY PRUSKIEJ"

Dzisiejszy wpis, bazujący na „Indagandzie Pruskiej”, odnosi się do tego, jakie uprawy stosowano na terenach dzisiejszej gminy Krzemieniewo w latach 1793-1794, jakie były wielkości wysiewów w poszczególnych miejscowościach. Do tego dołożona została również informacje odnośnie liczby zwierząt gospodarskich bez których praca w polu i funkcjonowanie poszczególnych gospodarstw nie byłyby możliwe. Należy jednak pamiętać, że prezentowane zestawienia odnoszą się do sytuacji sprzed ponad dwustu lat, kiedy rolnictwo było jednak w dużej mierze inne niż dzisiaj.
Zapraszamy do lektury: NASZA HISTORIA => ŹRÓDŁA HISTORYCZNE => RODZAJE UPRAW I WIELKOŚĆ WYSIEWÓW W LATACH 1793-1794.

16.02.2015 KRZEMIENIEWO W ROKU 1794 WEDŁUG "PRUSKIEJ INDAGANDY"

Ilu mieszkańców liczyło Krzemieniewo w roku 1794? Jak nazywał się ówczesny sołtys? Ile koni, wołów i owiec doliczył się urzędnik sporządzający tzw. „Indagandę” na użytek pruskiej władzy administracyjnej i podatkowej? Jakie były obciążenia na rzecz dominium w Świerczynie i parafii w Oporowie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule o charakterze źródłowym, zamieszczonym w panelu: NASZA HISTORIA => MIEJSCOWOŚCI => KRZEMIENIEWO => KRZEMIENIEWO W ROKU 1794 WEDŁUG "PRUSKIEJ INDAGANDY" .
Zapraszamy do lektury.

23.01.2015 WIZYTACJE KOŚCIOŁA W OPOROWIE

Istotnym uzupełnieniem informacji na temat przeszłości kościoła i parafii w Oporowie są opisy wizytacji biskupich z XVII i XVIII wieku. Oryginały znajdują się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Na naszej stronie zamieszczone zostały ostatnio tłumaczenia autorstwa pana Bartosza Małeckiego dokumentów z 1610 i 1662 roku z transkrypcji wykonanych przez pana Bolesława Skrzypczaka (NASZA HISTORIA => Kościoły (Oporowo) => Wizytacje kościoła w Oporowie).
Zapraszamy do lektury.

12.12.2014 153 ROCZNICA ŚMIERCI FRANCISZKA DZIERŻYKRAJ-MORAWSKIEGO

Po dość długiej przerwie (nie oznacza to jednak, że od ostatniego newsa nie przybyło na naszej stronie uzupełnień i rozszerzeń innych wcześniejszych wątków) kontynuujemy przypominanie różnych rocznic związanych z szeroko rozumianą historią naszej gminy. Dowodem niech będą kolejne materiały związane ze 153. rocznicą śmierci lubońskiego generała-poety Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego.
Zapraszamy do lektury i... szperania.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 5,715,244 Unikalnych wizyt