Kwietnia 18 2024 08:03:52
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


12.01.2012 NA TEMAT OBRAZU Z KOŚCIOŁA W OPOROWIE

W starych gazetach i albumach natrafić można na wiele bardzo ciekawych informacji. Jedną z nich zamieszczamy dzisiaj w panelu NASZA HISTORIA (dalej: KOŚCIOŁY - Głos w sprawie cudowności obrazu Najświętszej Marii Panny z kościoła w Oporowie). Związana jest ona ze szczególnym kultem, jaki był kiedyś udziałem obrazu Najświętszej Marii Panny, znajdującym się do dzisiaj w kościele w Oporowie. Szkoda, że kult ten obecnie jest już trochę zapomniany.
Zapraszamy do lektury.

4.01.2012 NOWE INFORMACJE NA TEMAT CMENTARZA W DROBNINIE

W panelu NASZA HISTORIA (dalej: Miejscowości --> Drobnin) zamieszczone zostało sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego: „Inwentaryzacja cmentarza parafialnego w Drobninie”. Informacje w nim zawarte są efektem pracy grupy uczniów drobnińskiego gimnazjum (Weroniki Bartkowiak, Łukasza Jakubowskiego, Miłosza Jakubowskiego, Krzysztofa Markowskiego, Doroty Nalewskiej, Marcina Otto, Marcina Sinieckiego, Krzysztofa Zaborowskiego), którzy na podstawie spisu z natury i dostępnych źródeł przygotowali listę osób pochowanych na tym cmentarzu. Dodatkowo każdy grób został sfotografowany i opisany (powstały specjalne karty informacyjne). Wszystko po to, aby zachować pamięć o tym, co ulotne i co tak szybko przemija, ale także o ludziach, którzy swoim życiem i pracą wpływali na rozwój Drobnina i drobnińskiej parafii.
Realizujący projekt mają również nadzieję, że ich praca przyda się wszystkim poszukującym informacji o swoich przodkach, jak również tym, którzy zajmują się demografią i statystyką.

25.12.2011 NOWY DZIAŁ

W panelu NASZA HISTORIA pojawił się nowy odnośnik: CZAS, CZY LUDZIE? Będziemy tam prezentowali te miejsca na terenie gminy Krzemieniewo, które z racji upływającego czasu, zaniechania lub dewastacji mogą już wkrótce przestać istnieć. Takich miejsc jest dość dużo. Zaczynamy jednak od cmentarza poniemieckiego w Belęcinie, którego stan jest wręcz porażający. Odwiedzający naszą stronę mogą jednak wyrobić sobie na ten temat własną opinię, ponieważ zamieszczone zostały tam również zdjęcia.

18.12.2011 - PODSUMOWANIE OBCHODÓW 150. ROCZNICY ŚMIERCI FRANCISZKA DZIERŻYKRAJ-MORAWSKIEGO

W panelu NASZA HISTORIA (dalej NADESŁANE) dodane zostało podsumowanie obchodów 150. rocznicy śmierci lubońskiego generała-poety nadesłane przez p. Leonarda Dwornika. Zawiera ono uzupełnienia do informujących o tym wydarzeniu newsów opublikowanych w lokalnych mediach.
W galerii znajdują się również zdjęcia z tej uroczystości.

16.12.2011 KOLEJNY OPIS KOŚCIOŁA W DROBNINIE

W panelu NASZA HISTORIA (dalej KOŚCIOŁY) dodany został OPIS KOŚCIOŁA W DROBNINIE AUTORSTWA KSIĘDZA KAZIMIERZA ZACHARZEWSKIEGO. Ksiądz Zacharzewski był proboszczem parafii Drobnin w latach 1946-66. Jego grób znajduje się na drobnińskim cmentarzu. Zamieszczony opis kościoła powstał w roku 1948.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,216,932 Unikalnych wizyt