Września 08 2024 23:38:31
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


7.11.2019 W STARYM KOŚCIELE W OPOROWIE

Chodź opowiem Ci historię…. Pod takim właśnie hasłem odbyło się 3.11.2019 roku w oporowskim kościele spotkanie o charakterze historyczno-patriotycznym. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszeni zostali przez tamtejszego księdza proboszcza Pawła Kamzę artyści z Publicznej Szkoły Podstawowej w Drobninie. Byli to uczniowie z chórku muzycznego prowadzonego przez panią Elżbietę Cieślę. Spotkanie to miało na celu zaprezentowanie wspaniałej przeszłości tej drewnianej barokowej świątyni, której początki sięgają roku 1637. Opowieść o ponad 380 letniej historii tej budowli i ludziach z nią związanych przeplatana była śpiewem artystki z Teatru Wielkiego w Poznaniu, Anity Furgol-Kownackiej. Zaprezentowała ona bardzo licznie zebranej publiczności kilka wersji pieśni „Ave Maria”, takich kompozytorów, jak: Jan Sebastian Bach, Franz Schubert, Pietro Mascagni, Władimir Wawiłow i Piotr Lorenc. Na organach, których historia sięga również XVII wieku, akompaniował jej Rafał Malęgowski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: posłanka na Sejm Rzeczypospolitej pani Joanna Lichocka, prezes Fundacji Republikańskiej pan Marek Wróbel, przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego pan Jan Szkudlarczyk, zastępca przewodniczącego Rady Powiatu Leszczyńskiego pani Irena Grobelna, wójt gminy Krzemieniewo pan Radosław Sobecki, dyrektorzy szkół w Drobninie i Pawłowicach panie Elżbieta Juskowiak oraz Mirosława Graf.
Artyści ze szkoły w Drobninie wystąpili w części drugiej, odnoszącej się w całości do szeroko rozumianej problematyki niepodległości. Na ich repertuar złożyły się następujące piosenki: „Niepodległa, niepokorna”, „Co to jest niepodległość”, „11 Listopada”, „Myślimy o Polsce”, „Uwierz Polsko”, „Orlątko”, „Dziś idę walczyć mamo”, „Ojczyzno ma”, „Alleluja”, „Jest taki kraj”, „Ojczyzna” i „Pięknie żyć”. Występ uczniów z Drobnina został nagrodzony wielkimi brawami. ponieważ to, co zaprezentowali było wspaniałe. Grupie tych młodych ludzi należą się najwyższe słowa uznania, a tworzyli ją: Hanna Skorupka, Maria Stróżyńska, Olga Banach, Maria Wierzyk, Mieszko Cwojda, Maria Stachowiak, Alan Sztyler, Maja Łukaszewska, Joanna Pudliszewska, Michalina Kaczorowska, Natalia Kowalska, Julia Gniłka, Oliwia Juszczak, Zofia Klich, Agnieszka Maćkowiak i Paulina Tomczak. W śpiew włączyły się również absolwentki drobnińskiej podstawówki: Roksana Glapiak, Jagoda Andrzejczak i Jagoda Wróblewska. Podczas tego spotkania miała również miejsce promocja książki autorstwa Elżbiety i Jerzego Kownackich: „Kronika Oporowska 1637-1923”.
Całość imprezy w kościele oporowskim poprowadził Jerzy Kownacki.

Zdjęcia: p. Mariusz Cwojda
ZDJĘCIA

SPRAWOZDANIE Z IMPREZY NA PORTALU OTOPANORAMA.PL
SPRAWOZDANIE Z IMPREZY NA PORTALU LESZNO.NASZEMIASTO.PL

30.08.2019 JAN ŚMĘDZIK Z MIERZEJEWA - WETERAN WALK O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY Z 1939 r.

We wrześniu tego roku obchodzić będziemy 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Będzie to okazja do rozszerzenia na naszej stronie biogramów ofiar i weteranów tej wojny. Dzisiaj proponujemy zapoznać się z życiorysem JANA SMĘDZIKA z Mierzejewa, weterana nie tylko kampanii wrześniowej 1939 r., ale też niechlubnej aneksji Zaolzia w 1938 r. (w towarzystwie III Rzeszy, co bardzo źle odbiło się na reputacji międzynarodowej Polski).

ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚĆ
PAMIĄTKOWA TABLICA NA CZEŚĆ WŁADYSŁAWA LESTERA

27.05.2019 roku odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pierwszemu wójtowi gminy Krzemieniewo, Władysławowi Lesterowi. Na uroczystość tą zapraszamy już dziś wszystkich tych, którzy chcą oddać zasłużony, choć mocno spóźniony, hołd osobie, która w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju naszej społeczności lokalnej. Do tej pory najstarsi mieszkańcy naszej gminy pamiętają go jako kogoś wyjątkowego, kto w tych ciężkich przedwojennych czasach potrafił jednoczyć ludzi i przekonywać ich do podejmowania wspólnych działań na rzecz MAŁEJ OJCZYZNY.

OFICJALNY ŻYCIORYS WŁADYSŁAWA LESTERA.

4.03.2019 NOWE INFORMACJE

Dzięki ciągłej digitalizacji dokumentów znajdujących się w polskich archiwach, zyskujemy coraz bardziej szeroki dostęp do różnych bardzo ciekawych informacji. Są to rzeczy, dzięki którym możemy poszerzać swoją wiedzę nie tylko o samych wydarzeniach z przeszłości, ale również o ludziach, którzy w nich brali udział. Dzisiaj prezentujemy informacje z 1936 roku na temat członków Związku Weteranów Powstań Narodowych z Krzemieniewa.
Uaktualniono również informacje na temat tegorocznej edycji wyróżnienia DZIERŻYKRAJ, które otrzymał dr hab. Maciej Michalski, prof. UAM – za niezmierny wkład pracy w analizę przemian krajobrazu kulturowego Osiecznej w oparciu o źródła ikonograficzne, kartograficzne oraz pocztówki i zdjęcia, wydanie Reprintu pracy Edwarda Frankiewicza „Osieczna w walce o niepodległość” poprzedzonego szeroką kwerendą w archiwach zakonu franciszkanów, bezinteresowne i życzliwe dzielenie się wiedzą na łamach czasopisma „Zeszyty Osieckie”.
Zapraszamy do lektury.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,654,918 Unikalnych wizyt