Grudzień 09 2022 11:10:06
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


4.03.2019 NOWE INFORMACJE

Dzięki ciągłej digitalizacji dokumentów znajdujących się w polskich archiwach, zyskujemy coraz bardziej szeroki dostęp do różnych bardzo ciekawych informacji. Są to rzeczy, dzięki którym możemy poszerzać swoją wiedzę nie tylko o samych wydarzeniach z przeszłości, ale również o ludziach, którzy w nich brali udział. Dzisiaj prezentujemy informacje z 1936 roku na temat członków Związku Weteranów Powstań Narodowych z Krzemieniewa.
Uaktualniono również informacje na temat tegorocznej edycji wyróżnienia DZIERŻYKRAJ, które otrzymał dr hab. Maciej Michalski, prof. UAM – za niezmierny wkład pracy w analizę przemian krajobrazu kulturowego Osiecznej w oparciu o źródła ikonograficzne, kartograficzne oraz pocztówki i zdjęcia, wydanie Reprintu pracy Edwarda Frankiewicza „Osieczna w walce o niepodległość” poprzedzonego szeroką kwerendą w archiwach zakonu franciszkanów, bezinteresowne i życzliwe dzielenie się wiedzą na łamach czasopisma „Zeszyty Osieckie”.
Zapraszamy do lektury.

DWA NOWE ZDJĘCIA

W panelu NASZA HISTORIA (dalej: NADESŁANE) prezentujemy dzisiaj dwa nowe zdjęcia przesłane przez panią Teresę Florczak. Według opisu pani Zofii Weber (Lester), przedstawiają one młodych uczestników życia kulturalnego w dawnym Krzemieniewie.
Zapraszamy do lektury.

27.02.2018 BUNT CHŁOPÓW Z OPOROWA I OPORÓWKA

W przeszłości Oporowa doszukać się można wielu bardzo ciekawych wydarzeń. O niektórych już informowaliśmy, a dziś przedstawiamy kolejne. Jest to informacja odnosząca się do czasów, kiedy to na terenie dzisiejszej gminy Krzemieniewo (na podstawie ustawy z 1823 roku) przeprowadzana była reforma uwłaszczeniowa. Jak się okazało, nie wszystko przebiegało w tym przypadku tak sprawnie i szybko, jak zakładał ustawodawca (władze pruskie) i właściciele wielkich majątków ziemskich. W rzeczonym wyżej Oporowie (własność referendarza Józefa Morawskiego) chłopi wręcz się zbuntowali i nie chcieli przyjąć nadanych im gospodarstw. Podobnie postąpili chłopi z Oporówka. Dlaczego tak się stało i do czego to doprowadziło, przeczytać można w artykule "BUNT CHŁOPÓW Z OPOROWA I OPORÓWKA", zamieszczonym w panelu NASZA HISTORIA => NADESŁANE PRZEZ UŻYTKOWNIKÓW.
Zapraszamy do lektury.

13.02.2018 Honorowe Wyróżnienie DZIERŻYKRAJ

Podczas noworocznego koncertu starosty leszczyńskiego, który odbył się 13 stycznia 2018 r. w sali balowej zamku w Rydzynie, uhonorowano cztery osoby wyróżnieniami za działalność na rzecz mieszkańców powiatu leszczyńskiego, popularyzowanie jego historii oraz jego promocję. Dwie z nich otrzymały Wyróżnienie Honorowe DZIERŻYKRAJ, a mianowicie pani Hanna Markowska z Leszna (inicjatorka i przez 20 lat dyrygentka Chóru Mieszanego Krzemień) oraz pani Marta Kowalewska z Krakowa (autorka licznych publikacji o życiu i twórczości lubońskiego generała-poety Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego). Wyróżnienie to ma już swoją 7-letnią historię. Z założenia gminne, z powodu braku zainteresowania władz Gminy Krzemieniewo, stało się… wyróżnieniem powiatowym. Dziś nasze łamy zostały udostępnione oficjalnej stronie Kapituły, gdzie można zapoznać się z ideą, kalendarium, listą dotychczasowych laureatów oraz ciekawostkami związanymi z historią, laureatami i patronem tego Wyróżnienia.
Zapraszamy do lektury.

17.12.2017 SZKOŁA W PAWŁOWICACH W 1926 ROKU

W roku 1926 swoje podpisy w KSIĘDZE PAMIĄTKOWEJ, która była wyrazem hołdu dla narodu amerykańskiego z okazji 150 rocznicy uchwalenia DEKLARACJI NIEPODLEGŁOŚCI, złożyli również uczniowie z Pawłowic. Dołączyli również fotografię swojej szkoły oraz pawłowickiego pałacu. Dzięki temu wiemy dzisiaj, jak ta szkoła była zorganizowana i kto do niej chodził. Można to sprawdzić w panelu NASZA HISTORIA => Miejscowości => Pawłowice => SZKOŁA PAWŁOWICE - 1926.).

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.01 5,108,814 Unikalnych wizyt